Dom parterowy czy piętrowy? Oto jest pytanie! A decyzja w tej sprawie nie jest już taka zupełnie prosta. I sprawa wcale nie dotyczy własnych gustów i potrzeb, chociaż ze stuprocentową pewnością one pozostają bardzo ważne. O projekcie lokalu decyduje prawo.

Przede tobie projekt lokalu mieszkalnego dobieramy do działki. Sprawdzamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy określony poprzez gminę. Poza tym z dużą uwagą analizujemy wymiary parcele i możliwości zlokalizowania domu. Wszystko musi być kompatybilne z z Prawem Budowlanym. Własne wymagania i predyspozycje są na miejscu trzecim w kształtowaniu domu. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego decyduje o zagospodarowaniu przestrzeni, ma możliwość podawać maksymalną powierzchnię do zabudowy działki, określać odpowiedni kształt dachu, kąt jego nachylenia, a także ilość pięter w budynku, wysokość budynku , a oprócz tego szerokość elewacji przedniej domu. Jeśli zastosujemy się do tych wyznaczników, pozyskanie pozwolenia na budowę będzie dużo łatwiejsze. Potem już pozostają tylko nasze upodobania i potrzeby, które musimy dobrze określić, ażeby zrealizowany projekt lokalu mieszkalnego był realizacją lokalu naszych marzeń. Określmy dokładnie, ile pomieszczeń i jakie potrzebujemy, jaki metraż lokalu będzie najbardziej dla nas funkcjonalny.

Domy parterowe
Domy parterowe są odpowiednie do tworzenia na większych działkach. Jeśli cenimy zlokalizowanie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, lokale mieszkalne parterowe są dla nas idealnym rozwiązaniem. Schody to dodatkowe koszty wykończenia wnętrza i bariera dla osób starszych i chorych. Innym plusem jest mini czas budowy. Projekty domów parterowych odróżniają się prostym układem komunikacyjnym. Są funkcjonalnie podzielone na dwie strefy: część dzienną i sypialnianą, które rozdziela hol.

Zalety domu z poddaszem użytkowym.
Projekty domów z poddaszem można zrealizować na niewielkiej działce. Takie domy mają także mniejszą powierzchnię dachu, co obniża zdecydowanie ich koszt budowy. Plany zagospodarowania przestrzennego w bardzo wielu sytuacjach przewidują takie w tym momencie projekty domów jednorodzinnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here